Jak wynająć mieszkanie w Walencji? Gdzie szukać mieszkania w Hiszpanii?

Jak wynająć mieszkanie w Walencji? Gdzie szukać mieszkania w Hiszpanii? Takich zapytań dostaję od Was przynajmniej kilka w tygodniu. Jeśli nigdy wcześniej nie szukałeś mieszkania w obcym kraju, to faktycznie może Ci się to wydawać skomplikowane. Dlatego dziś zebrałam kilka najistotniejszych informacji i przydatnych linków.


Przed moim pierwszym wyjazdem na Erasmusa zaczęłam szukać mieszkania na Facebooku pod koniec czerwca. Znalazłam świetne mieszkanie 2 minuty od swojego wydziału, z dziewczyną, która również studiowała psychologię - no idealnie! Niestety zbyt długo wahałam się, czy zapłacić depozyt i jednomiesięczny czynsz obcej osobie i to w ciemno, dlatego finalnie ubiegła mnie pewna Włoszka. Natomiast pierwszą noc spędziłam właśnie u Diany, która przygarnęła mnie na czas szukania mieszkania już na miejscu w Walencji.

To były czasy, kiedy jeszcze mieszkania szukało się w dużej mierze przez ogłoszenia na słupach (serio!), choć coraz prężniej działały grupy na Facebooku. Tak też finalnie znalazłam swoje lokum. Miałam dużo szczęścia - pokój blisko uczelni, na przeciwko stadionu Mestalla, no i współlokatorzy okazali się bardziej, niż spoko ;) 

Widok z okna mojego pierwszego lokum :)

Gdy przeprowadzałam się do Walencji po raz drugi, czekał na mnie pokój przygotowany przez agencję, więc jechałam bez żadnego stresu. Dlatego też - żeby Wam tego stresu oszczędzić, albo chociaż go ograniczyć - przygotowałam zestawienie różnych opcji poszukiwania mieszkania w Hiszpanii.

Jak szukać mieszkania w Hiszpanii? Na Facebooku!

Najpopularniejszym sposobem jest poszukiwanie przez grupy na Facebooku. A uwierzcie - takich grup jest mnóstwo! Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać "alquilar habitacion en..." i w miejsce kropek wpisać nazwę miasta, do którego się wybieracie. Inne frazy to: "pisos en...", "erasmus habitacion...", a także "... - rooms for rent", "romms and flats in...". Musicie być jednak przygotowani, że to co najlepsze znika bardzo szybko. Pod postami jest nieraz kilkanaście komentarzy i to zaraz po opublikowaniu wpisu, a z odpisywaniem idzie Hiszpanom bardzo kiepsko ;)

Cenna rada: jeśli w ogłoszeniu podany jest numer Whatsapp, to nie czekajcie, aż ktoś odpisze na FB- piszcie od razu na Whatsappie. Generalnie to aplikacja, z której na Erasmusie w Hiszpanii będziesz korzystać najczęściej, więc jeśli jeszcze jej nie znasz, zapoznaj się z nią jak najszybciej!

Gdzie jeszcze szukać pokoju w Hiszpanii? Popularne strony internetowe

Szukanie mieszkania w Hiszpanii można przenieść poza Facebooka i porozglądać się na różnych portalach. Wiele osób korzysta z easypiso - trzeba założyć darmowe konto i można przeszukiwać ogłoszenia, lub samemu wystawić ogłoszenie, jakiego pokoju, czy mieszkania się szuka. Można znaleźć ogłoszenia zarówno od właścicieli, lokatorów jak i agencji. 

Jest też strona, która nazywa się idealista.com. Można zmienić jej język na angielski ;) Tutaj najpierw wybieramy czy interesuje nas pokój, mieszkanie, czy biuro (a nawet garaż), a potem zawężamy wyniki wyszukiwania aż do konkretnych dzielnic. Jest w czym wybierać!

Ostatnią stroną jest milanuncios.es, która funkcjonuje trochę jak dobrze nam znane Gumtree. Niestety nie znalazłam opcji tłumaczenia na angielski, więc już piszę, jak szukać :) Najpierw wybieramy z sekcji inmobilaria, że interesuje nas mieszkanie (piso). Później przechodzimy do bardziej szczegółowych kryteriów (metraż, cena itd) i klikamy buscar.

Jak wynająć mieszkanie w Walencji? Są jeszcze agencje!

Gdy powyższe sposoby zawiodą, a może po prostu chcesz "pewniaka", zawsze możesz skorzystać z pośrednictwa agencji. Gdy leciałam na Erasmusa po raz pierwszy wynajmowałam mieszkanie przez Facebooka, ale za drugim razem miałam już pokój przygotowany przez agencję. Fakt, że była to agencja, dla której pracowałam, ale dzięki temu mogę śmiało za nich ręczyć. Porządny serwis, dobra obsługa i fajne mieszkania. Minusem każdego pośrednika jest to, że pobiera jednorazową prowizję, tutaj jest to kwota 100 euro. Z drugiej strony każda agencja kasuje prowizję i to często w wysokość jednomiesięcznego czynszu, więc tutaj naprawdę nie jest to dużo.

Po tym, jak dostałam wczoraj kolejne dwie wiadomości na temat mieszkania w Walencji, z informacją, że bardoz trudno o mieszkanie, napisałam do Alejandro (mojego byłego szefa), czy nie dałby Wam jakiejś zniżki. Także jeśli zdecydujecie skorzystać z pomocy Flats2Enjoy i napiszecie, że jesteście od Natalii z Polski, dostaniecie 10% upustu przy płatności prowizji ;) Tylko zaznaczam, że zniżka obowiązuje tylko w przypadku rezerwacji przez stronę, a nie przez innych pośredników (np. osoby, które pracują dla agencji na FB).


Jeśli korzystaliście z innych stron lub sposobów poszukiwania mieszkania w Hiszpanii, koniecznie dajcie znać! Powodzenia!
---
Spodobał Ci się ten post? Będzie mi  miło jeśli podzielisz nim na Facebooku, albo  zostawisz komentarz :) Danie lajka nic Cię nie kosztuje, a dla mnie to znak, że doceniasz moją pracę.  Zapraszam Cię również na mój facebook'owy fanpage.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz