Podróż poślubna, a wymiana dokumentów po zmianie nazwiska. Jak to sprytnie ogarnąć?

Podróż poślubna dzień po weselu? Filmowy scenariusz jest bardzo kuszący, jednak organizacja podróży poślubnej i ogarnięcie chaosu po weselu zwykle zajmują Nowożeńcom przynajmniej kilka dni. Jeśli Pani Młoda zdecydowała się przyjąć nazwisko swojego męża (lub zostawić oba), najważniejszą sprawą jest wymiana dokumentów po ślubie. Co zatem z podróżą poślubną? Czy żeby wyjechać na miesiąc miodowy trzeba mieć dokumenty z nowym nazwiskiem?

Nasze wspólne życie rozpoczynamy z przytupem, bo w nieco ponad tydzień po ślubie lecimy w naszą podróż poślubną na prawdziwy miesiąc miodowy! Państwo Kwiatkowscy lecą do Ameryki Południowej! No tak, od 20 października jestem Panią Kwiatkowską i w związku z tym przez ostatni tydzień zajmuję się głównie biurokracją i bieganiem po urzędach. Wykonałam kilkanaście telefonów do urzędów, banków i linii lotniczych, żeby przypadkiem nie zostać odesłana z kwitkiem z lotniska. Ową wiedzę zebrałam w kilku punktach i mam dla Wszystkich przyszłych nowożeńców skondensowaną instrukcję, jak ogarnąć podróż poślubną i dokumenty, gdy Pani Młoda zdecyduje się zmienić nazwisko.

Wymiana dowodu osobistego po ślubie - wrzuć na luz!

Jeśli Wasza podróż poślubna jest zaplanowana bezpośrednio po ślubie, wymianę dowodu osobistego możesz - droga żono - zostawić na później. Co prawda na stronie obywalet.gov widnieje informacja, że należy zrobić to "niezwłocznie". Ciekawość zaprowadziła mnie do jednego z urzędników, którego poprosiłam o sprecyzowanie, co oznacza "niezwłocznie". Odpowiedź dość oczywista: "w jak najkrótszym czasie". Jednak upewniłam się bezpośrednio w urzędzie, że jeśli zrobimy to nawet dwa miesiące po ślubie, nie zostaną wyciągnięte żadne konsekwencje. Ważne jednak, żeby zrobić to do 30 dni przed utratą ważności starego dokumentu, bo tyle czeka się na wyrobienie dowodu. Stary dowód osobisty ważny jest 3 miesiące od daty zawarcia związku małżeńskiego i jego wymiana jest bezpłatna. Ważne jednak, żeby w rezerwacji  biletu lotniczego, czy wakacji w biurze podróży podać nazwisko z dokumentu, z którym będziesz podróżować. Jeśli więc lecicie bezpośrednio po ślubie, bilety/rezerwację bezpieczniej zrobić na nazwisko panieńskie, a dokumenty wymienić po powrocie. Jeśli jednak Wasza podróż jest nieco odłożona w czasie, lepiej od razu złóż wniosek o wymianę dokumentu, ponieważ ten powinien być gotowy do 30 dni. 

Generalnie wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego można złożyć przez internet, jednak w przypadku panien młodych konieczna jest wizyta w dowolnym urzędzie gminy. Dlaczego? Do wniosku internetowego potrzebny jest profil zaufany, który można założyć m.in. przez konto w banku. Niestety, żeby to zrobić, dane bankowe muszą zgadzać się w bazie PESEL, a przecież po ślubie zostają one automatycznie zmienione. Żeby z kolei zmienić dane w banku potrzebujesz z kolei nowego dowodu osobistego i tak oto koło się zamyka. 

Wymiana paszportu po ślubie - czy z nowym nazwiskiem możesz lecieć ze starym paszportem?

TAK! Bilety w naszą podróż poślubną kupowaliśmy z ponad miesięcznym wyprzedzeniem, planując podróż na nieco ponad tydzień po ślubie. Wiedziałam, że raczej nie uda mi się w tym czasie wyrobić nowego paszportu, dlatego bilety kupiliśmy na moje panieńskie nazwisko. Paszport ważny jest do 60 dni po zmianie nazwiska, a z tytułu zmiany nazwiska młodej żonie przysługuje zniżka.  

"Wysokość obniżonej opłaty ustala się odejmując od opłaty obowiązującej w dniu złożenia wniosku o nowy paszport jedną dziesiątą części opłaty za każdy pełny rok pozostający do upływu ważności dotychczas posiadanego paszportu." [paszport.info]

W przypadku rezerwacji biletów, czy wakacji, obowiązuje ta sama zasada, jak przy dowodzie osobistym - rezerwacji dokonujemy na nazwisko, jakie mamy w dokumencie, z którym będziemy podróżować

W podróż poślubną zabierzcie akt małżeństwa, a czeka Was niespodzianka

Linie lotnicze, czy hotele mają czasem dla nowożeńców niespodzianki - czy to czekającą w pokoju butelkę wina, czy dodatkową kolację, a nawet upgrade do lepszego standardu. Jeśli kupujecie swoją podróż w biurze podróży, koniecznie powiedzcie sprzedawcy, żeby zrobił w rezerwacji adnotację, żę to podróż poślubna. Jeśli decydujecie się na organizację podróży na własną rękę i chcecie korzystać z przywilejów świeżo upieczonych małżonków, zabierzcie ze sobą międzynarodowy akt małżeństwa - niektórzy uwierzą Wam na słowo, ale w niektórych krajach mogą Was o taki dokument poprosić.

Naszą podróż przez Argentynę, Urugwaj i Brazylię możecie śledzić na moim instagramie. Relacje startują już w najbliższy czwartek, 1 listopada!

Zdjęcie tytułowe: Adam Wróbel
---
Spodobał Ci się ten post? Będzie mi  miło jeśli podzielisz nim na Facebooku, albo  zostawisz komentarz :) Danie lajka nic Cię nie kosztuje, a dla mnie to znak, że doceniasz moją pracę.  Zapraszam Cię również na mój facebook'owy fanpage.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz